4 najčastejšie mýty o hercoch, ktorým pravdepodobne veríš aj ty.

Autor: Alexandra Michlíková | 21.7.2019 o 12:38 | (upravené 21.7.2019 o 14:19) Karma článku: 4,11 | Prečítané:  1593x

Keď si čítam nejakú diskusiu k rozhovoru s hercom, vždy ma prekvapí, aké skreslené predstavy majú ľudia o tomto povolaní. Preto som sa rozhodla vyvrátiť 4 najčastejšie mýty o práci herca. Poďme na to...

1. mýtus - herci zarábajú kráľovsky

No... Ako ktorí... Tak ako v každom jednom odbore, aj tu platí, že je úzky okruh, ktorý zarába kráľovsky. A potom sú tu bežní herci - smrteľníci, ktorí zarábajú ako zvyšok populácie Slovenska. Lenže práve tí, ktorí sú na očiach sú tí, ktorí zarábajú nadštandard, preto je medzi ľuďmi potom tento dojem, že čo herec, to boháč.

Aká je pravda?

Herec v divadle má tabuľkový plat. Tzn. keď nastupuje do divadla, je to minimálka k jeho vzdelaniu a rokmi praxe sa plat zvyšuje. Samozrejme, niektoré divadlá dávajú hercom aj osobnostné príplatky, ale nie každému a nie vždy. Dokonca v niektorých divadlách je jedno aj to, či herec hrá samé hlavné postavy alebo sa v predstaveniach len mihne, plat ma stále rovnaký k vzdelaniu a praxi.

2. mýtus - herci vlastne nič celý deň nerobia

Alebo aj inak povedané, dostávajú plat za nič. Neraz som sa stretla s názorom, že herci sú chamraď ako politici. Keby mali ísť robiť 12tky do automobilky, zutekali by. Ja si myslím, že netreba dehonestovať žiadne povolanie (aj keď pri tých politikoch by som vedela oko prižmúriť). Tak ako nemôže byť každý lekár alebo právnik, tak je potrebné, aby bol niekto aj pekár, murár alebo herec. Preto porovnávať náplne práce je úplne mimo.

Aká je pravda?

Áno, herec nerobí ťažkú manuálnu prácu, aj keď samozrejme, istá fyzická kondícia je potrebná. Ale práca herca je najmä psychická. Herec musí byť kreatívny a veľa premýšľať, ak chce svoju prácu robiť dobre. Takže práca herca nespočíva len v dvojhodinovom predstavení raz do dňa. Tomu, aby bolo to predstavenie naozaj kvalitné, predchádzajú mesiace práce, kedy herci pracujú na svojich postavách, tvoria a premýšľajú, ako docieliť to, aby nám vo výsledku diváci zatlieskali. A samozrejme, premiérou táto práca ani zďaleka nekončí.

3. mýtus - herci nemajú rodinný život

Toto je taká polopravda, pretože áno, herci majú ťažšie podmienky na vyrovnaný rodinný život, najmä ak je žena herečka. Skĺbiť materské povinnosti s touto prácou je náročné, pretože pracovná doba je nielen po večeroch, kedy sú predstavenia, ale aj cez deň, kedy sú skúšky nových predstavení, oprašovačky tých starých, zájazdy s predstaveniami atď. Takže ten pracovný čas je rozbitý a teda ťažšie sa tvorí harmonogram dňa ako v povolaní, kde vieš, že 8 hodín vkuse odpracuješ a ideš domov.

Aká je pravda?

Aj herci majú rodinný život, deti... Ja mám dve. Je to síce občas ťažšie skĺbiť, ale dá sa to. Osobne vo svojom okruhu známych nemám asi nikoho, kto by pracoval v divadle a obetoval tomuto povolaniu rodinný život. Takže, áno, dá sa to.

4. mýtus - herci vedú bohémsky a dekadentný život

Ono sa to tak môže zdať, keď niekto číta bulvár. Ale opäť raz je to tak, že tých pár percent hercov, ktorí sú neustále na očiach, sú na očiach aj so svojim osobným životom. Preto ak vedú svoj život týmto smerom, potom to verejnosť aj tak berie. Ale znova, pre ten zvyšok hercov to neplatí, pretože by čoskoro o tú svoju prácu prišli. Tak ako ktorýkoľvek iný zamestnanec, ak príde do práce opitý, má z toho problém, rovnako aj herec.

Verím, že som ti pomohla objasniť niečo zo zákulisia života herca. Ak máš otázky k téme alebo poznáš nejaký mýtus, ktorý si rád overíš, napíš dole do diskusie. Poteší ma, ak mi klikneš na karmu. A ak chceš vedieť viac info zo zákulisia hereckej práce, navštív môj youtube kanál.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Schutza

Obuškový Dubček, ako chutí Threema a odklínanie Viktora (týždeň podľa Schutza)

Už keď Merkelová prijala pozvanie, dala sa tušiť otočka v kauzách právneho štátu, ústavnosti v Budapešti.

Reportáž Zuzany Kepplovej

Kauza Dobšiná: Čo sa to stalo v našom meste

Prečo Dobšinčania odchádzajú a prečo zostávajú.

Dnes píše Jaroslav Rumpli

Toto leto som nebol nikde. Ale bol som tam s Kočnerom

Threema je, čo sa priamych dôkazov týka, jalová.


Už ste čítali?